| < Listopad 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zakładki:
GALERIA
KONTAKT
MOJE BLOGI
O AUTORZE
ODWIEDZAM
TUTAJ BYWAM:
WARTO ZOBACZYĆ - zagranica
WYRÓŻNIENIA od Eli, Ani, Madzi, Magnolii, Agnieszki
ZAWSZE WARTO POMAGAĆ
piątek, 17 grudnia 2010
Moje richelieu

gif

 

 

Dziś zaprezentuje ostatnią kategorię serwetek (przenoszonych na ten blog) wykonanych przeze mnie - są to prace zrobione haftem richelieu. Tym haftem zajmowałam się jako pierwszym po szyciu i robieniu na drutach. Nauczyłam się go sama , a  nieliczne wówczas wory pozyskiwałam z broszurek, które czasem udawało mi się dostać, najczęściej jednak kwitła wymianka wzorów między pasjonatkami, bądź mniej skomplikowane wzory tworzyło się samemu.

serweta richelieu

serweta richelieu

Ta serwetka należy do jednej z pierwszych wykonanych przeze mnie haftem richelieu.

serweta richelieu

Ten typ serwety miał największe wzięcie wśród zamawiających.

serweta richelieu

Ten wzór zaczerpnęłam z cyklicznej od kilku lat książeczki dostępnej w kioskach dotyczącej tychże haftów.

Dzisiejszy dzień poświęciłam na intensywną krzątaninę około świąteczną  i tak pewnie będzie przez najbliższe dni,  więc robótkowo u mnie marnie. Nie mniej jednak, już prawie świątecznie, pozdrawiam wszystkich zaglądających. Tym zaś, którzy jeszcze mają ochotę i siłę pisać wielce dziękuję za miłe komentarze.Biegnę przejrzeć zbiory świątecznych ozdóbek, bo czas pomyśleć o choince i stroikach.

gif

 

piątek, 19 listopada 2010
Serweta z odzysku.

gif

Wiele lat temu będąc na wakacjach w Zakopanem nabyłam serwetę  richelieu (65 cm średnicy), ponieważ spodobał mi się wzór. Niestety obdziergana  maszynowo  ładna była do pierwszego prania. Po praniu brzegi  posiepały się brzydko i była nie do użytku. W pierwszym odruchu zapakowałam je do rzeczy mało przydatnych i zapomniałam o niej. Przy okazji jakichś tam porządków nawinęła mi się na oczy i zaraz przebiegła mi myśl ,, kobieto igłą machasz, a tę serwetę chcesz wyrzucić?" Zabrałam się za nią i własnoręcznie obdziergałam - trwalo to jakiś czas, bo duża, ale teraz bieżnikuje na mojej owalnej ławie.

serweta richelieu

A tak wygląda w całej okazałości

serweta richelieu

gif

gif

 

środa, 06 października 2010
Motylkowe pocieszenie

haft gif

Od kilku dni pracuję nad większym projektem. Sama nie wiem, czy go skończę, bo pomysł mam dość zagmatwany  i będę go rozwiązywać metodą prób i błędów. Jeżeli błędów będzie więcej, to z mojego wpisu na ten temat będzie dużo poplątanych nici. Wczoraj nawet wybrałam się na pasmanteryjne zakupy szukając inspiracji wśród motków, wstążeczek, koralików i koronek. Niewiele się z tego zrodziło, tyle tylko, że kupiłam kilka pięknie ozdobnych tasiemek. To tak na zapas. Wszystkiemu zaś winna jest ta karteczka, przy której wykonaniu wpadłam na karkołomny  robótkowy pomysł. Wstawiam ją tu, tak na moje pocieszenie.

 

haft krzyżykowy kartka

haft gif

niedziela, 10 stycznia 2010
Hardangerowa igraszka

I już po świętach!

Niech ten nowy rok, który jest przed nami przyniesie nam tylko dobre zdarzenia.

2010

 

W związku z trwającą niemal od roku przebudową domu nie mam za wiele czasu na spełnianie  mojego hobby. To też skupiam się głównie na małych formach.

W między świątecznym czasie zafundowałam sobie hardangerowy eksperyment (to nauka i próba moich możliwości w temacie ,,hardanger"), czego efektem jest taka oto hardangerowa igraszka.

Hardanger serwetka

 

Najpierw dokładnie obszyłam brzegi łącznie z elementami dekoracyjnymi, a następnie powycinałam nitki w taki sposób aby uzyskać na całej powierzchni siateczkę nitek, które obszyłam pojedynczą nitką muliny (przydały by się nici do hardangeru). Następnie wykonałam najprostsze pajączki po brzegach i na środku, a między tymi wzorami umieściłam kółeczka  i tak powstało dość rustykalne oblicze tej maleńkiej serwetki.

 


 

 

Buszując po internecie natknęłam się na Picasa Web Albums - Viola, w którym znalazłam wzór samplera. Zainspirował mnie on do tego stopnia, że postanowiłam się z nim zmierzyć.

Tematyka jest raczej jesienna, ale zważając na moje ograniczenia czasowe pewnie prędzej go nie ukończę. Jest jednak ciekawy ze względu na to, że trzeba użyć różnych technik haftu - krzyżykowy, konturowy i przewlekany, płaski, elementy hardangeru. Już się za niego zabrałam. Oto jego mała część.

Smapler haft krzyżykowy

Daniela