| < Listopad 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zakładki:
GALERIA
KONTAKT
MOJE BLOGI
O AUTORZE
ODWIEDZAM
TUTAJ BYWAM:
WARTO ZOBACZYĆ - zagranica
WYRÓŻNIENIA od Eli, Ani, Madzi, Magnolii, Agnieszki
ZAWSZE WARTO POMAGAĆ
wtorek, 15 lutego 2011
Mały zajączkowy kursik

gif

Kilka osób nie tylko blogujących ciekawi jak zrobić sobie takiego zajączka na patyczku, więc postanowiłam wyjaśnić wszytko poprzez krótki kursik, może jeszcze komuś się przyda.

haft zajączki

Krok 1: wybieramy wzór zajączka o niezbyt skomplikowanych konturach i wielkości jaką chcielibyśmy uzyskać - tu ważna również wielkość kanwy. Wzorek, którym ja się posługiwałam na kanwie o 54 oczkach daje wielkość 7 cm figurki, o 45 oczkach nieco większej.

Krok 2: wyszywamy kontury ściegiem za igłą ( chyba tak się to nazywa) i krzyżykiem jakieś drobne elementy podkreślające charakter postaci. Uważamy by nie zostawiać nitek pod spodem robótki, bo będą potem brzydko przebijać przez nie wyszytą część robótki. Robótkę oraz taką samą dodatkową wielkość kanwy usztywniamy na gorąco krochmalem.

Krok 3: Smarujemy klejem kawałek niezbyt sztywnego kartonika i przyklejamy suchą robótkkę, odwracamy ją i z tyłu robótki przyklejamy drugi kawałek wolnej kanwy, na końcu robótki wciskamy pod tą drugą kanwę nieco ścięty na płasko patyczek. Najlepszy byłby cienki plasikowy patyk, ale może też być patyczek do szaszłyków.

Krok 4:Teraz dokładnie wycinamy robótkę w/g konturów (nic się nie popruje, bo klej wszystko mocno trzyma, przy patyczku rąbek kanwy można unieść nieco do góry obciąć i ponownie przykleić.

Krok 5:Teraz jest część dla cierpliwych- wykonujemy kolorową obwódkę wokół konturów.Potrzebny jest do tego cienki sznureczek o splocie sznurowadła. Ja pozyskałam taki sznureczek z dziecięcych korali, ale może też nada się gruby kordonek?

Delikatnie smarujemy brzegi robótki klejem i na chwilę zostawiamy by nieco stężał, klejem obficie przesmarowujemy całą potrzebną dlugość sznureczka, jeśli potrzeba to czynność tę powtarzamy i dokładnie oklejamy kontury przyciskając sznureczek. Ponieważ palce bedą się lepiły od kleju, więc trzeba mieć przy sobie mokrą ściereczkę, by często je wycierać , wtedy przyklejanie pójdzie sprawniej. Klej po wyschnięciu nie będzie widoczny,  Na koniec dekorujemy naszą pracę w/g uznania: kokardkami , kwiatkami, to zależne od naszego pomysłu!

Pracy nie potrzeba podpierać patyczkiem, można ze sznureczka zrobić pętelkę i będzie zawieszka do dekoracji wczesno- wiosennego bukietu. Można też jeszcze inaczej  wmodelować zajączka w pewną kompozycję, co pokaże niebawem.

wzorek

Moje gratulacje, jeśli ktoś dotrwał do końca , wyłożyłam ,, kawę na ławę", ale aż tak trudne to nie jest!  Pozdrawiam cierpliwych!

gif

poniedziałek, 06 grudnia 2010
Choinkowe ozdoby ze słomy

gif

 

 

 

Podczas Festiwalu  Sztuki Rękodzielniczej w dziekanowidzkim Skansenie Etnograficznym koło Gniezna  kilka lat temu poznałam artystę, który rzeźbił w słomie. Celowo użyłam słowa ,,rzeźbił", ponieważ jego prace  były niezwykłe. Zauroczyły nie tylko mnie - jego stoisko było dosłownie oblegane przez kupujących  i ciekawskich oglądających. Było na co popatrzeć - plecione  postacie ludzkie , scenki rodzajowe, zwierzęta, różne ozdoby, wreszcie pięknie formowane kwiaty i stroiki kwietne. Wszystkich dziwiło jak kruche źdźbło słomy może być tak plastyczne?, pomijając już tajniki wyplatania. Grupa ciekawskich (w tym ja) nie dała odporu i artysta zdradził kilka tajników, tych najłatwiejszych i starał się nauczyć wyplatania podstawowego sznura słomianego. Niestety, nauka sznura poszła w las, ale zapamiętałam , co zrobić, by słoma była plastyczna. Któregoś lata postanowiłam zebrać długie, proste słomki i zasuszyć na dni kiedy zrodzi się jakiś pomysł. Przy okazji kolejnej bożonarodzeniowej wystawy rękodzielniczej w naszym rejonie taki właśnie pomysł przyszedł mi do głowy.

Do jego realizacji potrzebne są:

ozdoby słomiane

*proste nie zgniecione słomki, *kartka zwykłego papieru do naklejania, *klej ( najlepiej jakiś dość szybkoschnący), *aparat do klejenia na gorąco, *nożyczki, *żelazko, *gruby złoty kordonek lub inna ozdobna taśma pasmanteryjna, *metalowe lub inne gwiazdki do naklejania.

Zaczynamy od słomy: słomki wrzucamy na kilka chwil do gotującej się wody lub zalewamy je gotującą wodą i trzymamy kilka minut Powoduje to namiękanie słomek, które stają się elastyczne.Każą słomkę rozcinamy wzdłuż ( najlepiej paznokciem kciuka) i rozprasowujemy gorącym żelazkiem na długi arkusik. Po takim przygotowaniu sporej ilości słomek zabieramy się do naklejania ich na papier jakimś w miarę szybko schnącym klejem.

ozdoby słomiane

Po naklejenu jednej strony ścieramy nadmiar kleju ze słomek wilgotną ściereczką i lekko przyduszamy słomianą kartkę np: grubą książką. Ja przeprasowuję przez papier dobrze ciepłym żelazkiem, ale nie za gorącym - słomki równomiernie i gładko przywierają do kartki, identycznie postępujemy z drugą stroną naklejanej karty.

Kiedy obie strony są już naklejone i suche wycinamy kształty ozdoby przy pomocy nożyczek i uprzednio przygotowanego szablonu.Do wykonania przestrzennego serduszka potrzebny jest jeden cały kształt serca i  dwie połówki , które przy pomocy kleju na gorąco doklejamy symetrycznie do całego serca. Szablony mogą być różne, zależy to od inwencji własnej.

ozdoby słomiane

Kiedy już mamy podstawę przestrzenną przystępujemy do ozdabiania i maskowania miejsc spojenia. Każdy z kątów wklęsłych owijamy złotym kordonkiem, a z końcówek robimy pętelkę do zawieszania. Do grzbietów ozdoby przyklejamy delikatnie kordonek, a na szczycie serduszka przyklejamy złotą kokardkę. Można też ozdobić serce elastyczną taśmą pasmantryjną , wówczas ozdoba jest efektowniejsza, ale i zarazem masywniejsza. Na koniec ozdabiamy nasz twór gwiazdkami - przyklejamy je za pomocą kropelki bezbarwnego lakieru lub kleju.

ozdoby słomiane

Dobrze wykonana ozdoba jest trwała i nie traci kolorów, może służyć przez lata. Na choince prezentuje się bardzo efektownie.

ozdoby słomiane

Pozdrawiam wszystkich bardzo mikołajkowo!

gif

niedziela, 21 marca 2010
Moje pisaneczki

 

 

 

gif

Zbliża się wiosna, a za nią podąża wielkimi krokami Wielkanoc, która podobnie jak Boże Narodzenie naznaczona jest różnymi rodzinnymi radycjami , oraz takimi o zasięgu ogólnym.Tradycje i zwyczaje narodowe, te dobre, to rzecz niezwykle ważna dla każdego narodu, gdyż stanowią o jego tożsamości we współczesnym chaosie świata.Wśród wielu naszych zwyczajów wielkanocnych jest  też zwyczaj przygotowywania pisanek, które służą do ozdoby wielkanocnego stołu, oraz różnych kompozycji florystycznych.Dziś zamierzam się pochwalić ,, pisankami" w/g mojego pomysłu. Raz wykonana praca posłuży na długie lata jeśli po Wielkanocy schowamy ją do pudełka chroniąc przed długotrwałym słońcem.Pisanka jest raczej nietłukąca się.

Do wykonania pisanki ptrzebne są  następujące materiały:

Materiały

- różnokolorowe wąskie ( nieco ponad 1 cm szer.) paski krepy, które należy  dokładnie, ściśle pozwijać  na sznureczki ( dł. pasków musi być wygodna do zwijania)- wydmuszki (na początek mogą być z małych jajek), dziurki na końcach zaklejamy kwadracikami papieru , wydmuszki muszą być suche wewnątrz

- klej typu ,,Magic"- łatwo klei i po wyschnięciu nie pozostawia śladów , co wpływa na estetykę pracy, ale może też być dobry klej roślinny

- małe nożyczki

- wąziutka wstążeczka lub tasiemka do ozdoby

- wilgotna ściereczka do wycierania palców z kleju

Na zdjęciu sposób zwijania sznureczków z krepy.

sznurek

Pracę rozpoczynamy od oklejenia wydmuszki wybranymi kolorami sznureczków.Smarujemy środek wydmuszki klejem, przykładamy sznureczek i ściśle owijamy wydmuszkę regulując przyleganie kolejnych warstw paznokciem.Jeśli klej będzie wysychał, to należy go uzupełniać na wydmuszce, trzeba też zadbać , aby pierwszy sznureczek był położony proporcjonalnie równo  do końców wydmuszki.Przy wzorach pionowych  również należy zadbać o proporcje, pisanka wtedy ładniej wygląda.

oklejanie

pisanki1

Po oklejeniu pisanki sznureczkiem stosuję t.z.w.,,prasowanie pisanki".Tępym końcem nożyczek spłaszczam, wygładzam nałożony wzór, ale można tego nie stosować.Oto propozycja  kolorystyczna pisanek kończący pierwszy etap pracy.

pisanki

Teraz można przystąpić do ozdabiania właściwego, pomysły można mnożyć na ile wyobrażnia pozwala! Można naklejać wzory ze sznureczków,wycinać elementy z krepy, łączyć obie tech niki, lub naklejać wzory bezpośrednio na wydmuszkę, co jest niestety bardziej czasochłonne.Przedstawiam kilka moich pisaneczek wykonanych w tym roku i życzę powodzenia jeśli ktoś skorzysta z moich podpowiedzi.

Pisanki wielkanocne

Pisanki wielkanocne 

sobota, 20 lutego 2010
Wielkanocna palemka

 

Rozpoczął się Wielki Post. Dla katolików to okres zadumy, licznych postanowień i wyrzeczeń.

Wśród wielu wielkopostnych i  wielkanocnych tradycji jest też tradycja Niedzieli Palmowej, kiedy to katolicy idą w ten dzień do kościoła z palemkami lub czasem z ,,palmami", ponieważ w niektórych rejonach kraju tworzy się olbrzymie konstrukcje i urządza konkursy na najwyższą palmę.Palmy wykonuje się z różnych dostępnych materiałów, najczęśćiej z krepy i wstążek, z zasuszonej flory oraz te najprostrze, które oferują przed kościołami różne organizacje charytatywne wykonane z gałązek bukszpanu i bazi wierzbowych.

W moim miejscu zamieszkania tradycja powoli zanika, zresztą tak się dzieje chyba w całej Polsce.

Wbrew temu postanowiłam pokazać jak samemu wykonać efektowną palemkę. Jej wielkość , kolorystyka i kompozyca  zależna jest tylko od fantazji wykonującego.

Potrzebne materiały:

Materialy

paski kolorowej krepy dł. 13cm i szer.   5,5cm         na kwiatki                               

paski krepy zielonej dł.  14cm i szer.     6,5            na listki

zasuszone gałązki traw lub kwiatostanu trzciny, ok.10-12cm dł.                                                 

35 cm prosty, koniecznie okrągły  patyk, niezbyt gruby,

sznurek lub mocny kordonek tniemy na 15 - 20 cm kawałi, klej, nożyczki kawałki kolorowych wstążęczek (takich od kwiatów), do dekoracji -  wstążeczki atłasowe, można też skręcić  wąskie paski krepy.    

palemki

  

    

 Kwiatki.

Wzdłuż kolorowego paska krepy zwijamy cieniutki rulonik ,to będzie widoczny brzeg kwiatka,teraz chwytamy dolny brzeg i marszcząc krepę dokoła zwijamy i formujemy kwiatek, aby się nie rozpadł zawiązujemy go kawałkiem sznurka.Końcówki sznurka obcinamy niezbyt krótko, powinny zwisać     kilka cm poza koniec kwiatka. Tak wykonanych kwiatków potrzeba 48szt., jeśli dół palemki  skomponujemy z większej części listków to mniej.

kwiatekkwiatek1

Listki.

Paski zielonej krepy nacinamy w paseczki do 1/3 szerokości paska i  końcówkę marszczy, związujemy sznurkiema pocięte paseczki rozkładamy. Potrzeba będzie  przynajmniej 24 listki.

listki

Czubek palemki.

Do jednego z końców kijka przywiązujemy ozdobny pęczek suszu( jeśli takowego nie ma można go zastąpić jakąś inną formą np. kokardą lub nawet sznureczkami zwiniętymi z krepy). Ozdobę przywiązujemy ciasno w miarę równomiernie rozmieszczając ją do okoła kijka.

czubek paleki

Formowanie palemki.

Pod tą ozdobą przywiązujemy  naraz 3 kwiatki równomiernie rozmiesczone dokoła patyka i tak, by końcówka patyka nie wystawała nad kwiatki.

palemka

Teraz  następna warstwa 4 kwiatków  -na tym samym poziomie wiążemy po 2 kwiatki, ponieważ 4 naraz się nie da. W każdej następnej warstwie kwiatki przywiązujemyw tak zw. pustym miejscu między poprzednimi dwoma kwiatkami - kompozycja musi być rozłożona równomiernie i na tyle ściśle, aby nie było widać kijka , lecz aby nie pognieść zbytnio kwiatków.

kwiatki

Po wmontowaniu listków, przycinamy je nożyczkami, aby kompozyja nabrała regularności. Pozostałą długość patyka owijamy paskiem krepy, a końcówkę sklejamy. Ja przyozdabiam palemkę sznureczkami z krepy, nie pogniotą się tak jak atłasowe i zawsze można je inaczej ułożyć. Na zdjęciu poniżej rózne wersje palemek z wielu możliwych

palemki wielkanocne

 

 

 

niedziela, 29 listopada 2009
Jak powstają kartki ?

Spotykam się dowodami uznania dla moich kartek. Jednak zaraz potem następuje pytanie jak samemu wykonać taką kartkę?Postanowiłam zdradzić swoje tajemnice. Zaznaczam, że jest to praca dla cierpliwych, a pierwszymi niepowodzeniami nie należy się zrażać. Kiedy wpadłam na ten ,,kartkowy" pomysł to realizowałam go metodą prób i błędów.

Jak powstają kartki - rys.1

Zaczynam od przygotowania napisów (komputerem) na arkuszu wizytówkowym, a następnie docinam wymiar kartek- z1arkusza powstają 2 małe kartki, duża powstaje przez złożenie arkusza na połowę i obcięcia niepotrzebnej części wzdłuż dłuższego boku. Wierzchni brzeg karki ozdabiam ornamentem ażurowym. Taki aparacik do wycinania ozdobnego papieru można kupić w sklepie papierniczym. Małe kartki składam na pół zawsze po wycięciu ornamentu (aparacik odcina ok.3-4mm papieru).Teraz można pokolorować napis -tytuł kartki, ale ja to robię na koniec, bo wtedy dobieram kolory liter do kolorystyki haftu.

Jak powstają kartki - rys.2

Z innego arkusza papieru wycinam owalną ramkę o wymiarach dobranych do małej i osobno do dużej kartki. Od tej ramki zależy wiele, jeśli będzie źle docięta haft będzie krzywo oprawiony. Każdą ramkę obszywam złotą (metaliczną) miękką nitką .

Jak powstają kartki - rys.3

Do wykonania zaplanowanego haftu przycinam małe kawałki kanwy DMC 54 krat./10cm.Trzeba dopasować wielkość wzoru - na małej kartce mieszczę wzory 30-35 krzyżyków na szerokość i 40-45 na wysokość. Ta kanwa jest najlepsza dla początkujących,  jest usztywniona,można ją łatwo kleić do papieru. Wzory większe wyszywam na kanwie 64 krat./10cm, nie jest usztywniona, ale można usztywnić ją krochmalem ,,na zimno".

Jak powstają kartki - rys.4

Po wyhaftowaniu wzoru i wyprasowaniu go, dopasowuję kolor ramki, obrysowuję ją na kanwie z haftem i docinam kanwę tak ,by jej brzegi schowały się pod ramką.Docięty haft na spodniej stronie cały dokładnie smaruję klejem ,,Magic" i naklejam na przygotowaną wcześniej kartkę dociskając delikatnie lecz dokładnie haft do kartki. Używam do tego celu wilgotnej ściereczki - łatwiej zetrzeć nadmiar kleju, który wydostanie się na zewnątrz haftu. Po wyschnięciu nie będzie go widać. Lewą stronę ramki lekko pokrywam klejem i dopasowuję do przyklejonego haftu,  tak by zachować regularny owal. Stronę kartki z naklejonym haftem wyginam wzdłuż w lekki pałąk i na stojąco pozostawiam do wyschnięcia(ok3h)Po wyschnięciu można dokończyć ozdabianie kartki różnymi elementami dekoru wg uznania.

Wszystkim, którzy skorzystają z mojej instrukcji życzę cierpliwości i satysfakcji ze sprawności manualnej.

Daniela