| < Listopad 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zakładki:
GALERIA
KONTAKT
MOJE BLOGI
O AUTORZE
ODWIEDZAM
TUTAJ BYWAM:
WARTO ZOBACZYĆ - zagranica
WYRÓŻNIENIA od Eli, Ani, Madzi, Magnolii, Agnieszki
ZAWSZE WARTO POMAGAĆ
sobota, 12 grudnia 2009

 

Niech magiczna noc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość.

Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem.

Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia,

niech spełniają się wszystkie Wasze marzenia !  

piątek, 11 grudnia 2009
Święta tuż tuż... :-)

 

Haftowane woreczki zapachowe - haft krzyżykowy

Dokonując świątecznych porządków w moim robótkowym kąciku znalazłam kilka lnianych skrawków materiału, za małych na konkretną pracę, ale w sam raz na drobiazgi a w przepastnych zakamarkach mojego domu znalazłam zasuszoną z lata lawendę. Do bukietu się już nie nadawała, ale unoszący się aromat skusił mnie do wykonania saszetki zapachowej.Myślę, że póki co, też może znaleźć swoje miejsce na choince.

Haftowany cukierek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z najmniejszego skrawka powstała taka sobie ozdóbka choinkowa.

 

 

Sampler - haft

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Największy kawałek przeznaczyłam na moją improwizację i tak powstał sampler. Hafcik z wazonem znalazłam w internecie,  reszta to moje doświadczenia z igłą.

środa, 09 grudnia 2009
Mała rzecz dla wielkiej sprawy

W odpowiedzi na apel Fundacji ,, Pomóż Dorosnąć” z Piaseczna k. Warszawy wykonałam kartki świąteczne  i saszetki zapachowe. Podopieczni Fundacji dostali możliwość urządzenia stoiska wystawowego na Europejskim Festiwalu ,,Artchannel” w Warszawie w dniu 12.12.2009r.. Fundacja zwróciła się do ludzi dobrej woli o zasilenie stoiska różnorakimi wyrobami rękodzielniczymi. Dochód z ewentualnej sprzedaży  rękodzieła zasili konto Fundacji. Pieniądze potrzebne są  między innymi na stypendia językowe i naukowe dla podopiecznych fundacji , coroczną organizację  wakacji dla dzieci najuboższych, wspomaganie osób niepełnosprawnych z małych miasteczek i wsi.Cieszę że, że Fundacja zwróciła się również do mnie o wsparcie i że moje ,,drobiazgi” mogą być przydatne w tak wielkiej sprawie.Ku miłemu zaskoczeniu otrzymałam nawet podziękowanie od Pani Prezes Ewy Lubaniec:

dyplom

niedziela, 29 listopada 2009
Jak powstają kartki ?

Spotykam się dowodami uznania dla moich kartek. Jednak zaraz potem następuje pytanie jak samemu wykonać taką kartkę?Postanowiłam zdradzić swoje tajemnice. Zaznaczam, że jest to praca dla cierpliwych, a pierwszymi niepowodzeniami nie należy się zrażać. Kiedy wpadłam na ten ,,kartkowy" pomysł to realizowałam go metodą prób i błędów.

Jak powstają kartki - rys.1

Zaczynam od przygotowania napisów (komputerem) na arkuszu wizytówkowym, a następnie docinam wymiar kartek- z1arkusza powstają 2 małe kartki, duża powstaje przez złożenie arkusza na połowę i obcięcia niepotrzebnej części wzdłuż dłuższego boku. Wierzchni brzeg karki ozdabiam ornamentem ażurowym. Taki aparacik do wycinania ozdobnego papieru można kupić w sklepie papierniczym. Małe kartki składam na pół zawsze po wycięciu ornamentu (aparacik odcina ok.3-4mm papieru).Teraz można pokolorować napis -tytuł kartki, ale ja to robię na koniec, bo wtedy dobieram kolory liter do kolorystyki haftu.

Jak powstają kartki - rys.2

Z innego arkusza papieru wycinam owalną ramkę o wymiarach dobranych do małej i osobno do dużej kartki. Od tej ramki zależy wiele, jeśli będzie źle docięta haft będzie krzywo oprawiony. Każdą ramkę obszywam złotą (metaliczną) miękką nitką .

Jak powstają kartki - rys.3

Do wykonania zaplanowanego haftu przycinam małe kawałki kanwy DMC 54 krat./10cm.Trzeba dopasować wielkość wzoru - na małej kartce mieszczę wzory 30-35 krzyżyków na szerokość i 40-45 na wysokość. Ta kanwa jest najlepsza dla początkujących,  jest usztywniona,można ją łatwo kleić do papieru. Wzory większe wyszywam na kanwie 64 krat./10cm, nie jest usztywniona, ale można usztywnić ją krochmalem ,,na zimno".

Jak powstają kartki - rys.4

Po wyhaftowaniu wzoru i wyprasowaniu go, dopasowuję kolor ramki, obrysowuję ją na kanwie z haftem i docinam kanwę tak ,by jej brzegi schowały się pod ramką.Docięty haft na spodniej stronie cały dokładnie smaruję klejem ,,Magic" i naklejam na przygotowaną wcześniej kartkę dociskając delikatnie lecz dokładnie haft do kartki. Używam do tego celu wilgotnej ściereczki - łatwiej zetrzeć nadmiar kleju, który wydostanie się na zewnątrz haftu. Po wyschnięciu nie będzie go widać. Lewą stronę ramki lekko pokrywam klejem i dopasowuję do przyklejonego haftu,  tak by zachować regularny owal. Stronę kartki z naklejonym haftem wyginam wzdłuż w lekki pałąk i na stojąco pozostawiam do wyschnięcia(ok3h)Po wyschnięciu można dokończyć ozdabianie kartki różnymi elementami dekoru wg uznania.

Wszystkim, którzy skorzystają z mojej instrukcji życzę cierpliwości i satysfakcji ze sprawności manualnej.

Daniela

poniedziałek, 23 listopada 2009
O mnie

Witam wszystkich Robótkiewiczów, Pasjonatów wszelkiej maści, Zakręconych !

 

cytat

Od sześciu lat jestem na emeryturze i dopiero teraz mogę w miarę swobodnie spełniać moje różne pasje. Jest tylko jeden kłopot , nie zawsze moją wrażliwość na piękno i cuda tego świata da się przekuć na umiejętności , pocieszam się jednak, że nie jestem w tym odosobniona. Całe życie upływa mi na robieniu czegoś poza obowiązkami dnia codziennego.Z moich obserwacji wynika, że ludzie z pasją są dłużej młodzi, weselsi i życzliwsi dla otaczającego ich świata.W robótkowy świat wprowadziła mnie dawno temu moja Mama. W długie zimowe wieczory dziergałyśmy serwetki, sweterki, skarpetki dla całej rodziny, bo były ładniejsze, kolorowsze od szarej socjalistycznej rzeczywistości sklepowej.Teraz można kupić wszystko, ależ jaka to frajda wykonać coś od początku do końca samemu.Coś co jest inne od tego ,,wszystkiego.'' Jeśli jesteś jeszcze do tego twórcą a nie tylko odtwórcą satysfakcja jest tym większa.Spośród moich prac najbardziej dumna jestem z kartek okolicznościowych. Wymagają dużo trudu i cierpliwości ale efekt wykonanej pracy jest mi nagrodą.  Pozdrawiam wszystkich podobnych mi pasjonatów!

Daniela

1 ... 16 , 17 , 18