Blog > Komentarze do wpisu
Wielkanocna palemka

 

Rozpoczął się Wielki Post. Dla katolików to okres zadumy, licznych postanowień i wyrzeczeń.

Wśród wielu wielkopostnych i  wielkanocnych tradycji jest też tradycja Niedzieli Palmowej, kiedy to katolicy idą w ten dzień do kościoła z palemkami lub czasem z ,,palmami", ponieważ w niektórych rejonach kraju tworzy się olbrzymie konstrukcje i urządza konkursy na najwyższą palmę.Palmy wykonuje się z różnych dostępnych materiałów, najczęśćiej z krepy i wstążek, z zasuszonej flory oraz te najprostrze, które oferują przed kościołami różne organizacje charytatywne wykonane z gałązek bukszpanu i bazi wierzbowych.

W moim miejscu zamieszkania tradycja powoli zanika, zresztą tak się dzieje chyba w całej Polsce.

Wbrew temu postanowiłam pokazać jak samemu wykonać efektowną palemkę. Jej wielkość , kolorystyka i kompozyca  zależna jest tylko od fantazji wykonującego.

Potrzebne materiały:

Materialy

paski kolorowej krepy dł. 13cm i szer.   5,5cm         na kwiatki                               

paski krepy zielonej dł.  14cm i szer.     6,5            na listki

zasuszone gałązki traw lub kwiatostanu trzciny, ok.10-12cm dł.                                                 

35 cm prosty, koniecznie okrągły  patyk, niezbyt gruby,

sznurek lub mocny kordonek tniemy na 15 - 20 cm kawałi, klej, nożyczki kawałki kolorowych wstążęczek (takich od kwiatów), do dekoracji -  wstążeczki atłasowe, można też skręcić  wąskie paski krepy.    

palemki

  

    

 Kwiatki.

Wzdłuż kolorowego paska krepy zwijamy cieniutki rulonik ,to będzie widoczny brzeg kwiatka,teraz chwytamy dolny brzeg i marszcząc krepę dokoła zwijamy i formujemy kwiatek, aby się nie rozpadł zawiązujemy go kawałkiem sznurka.Końcówki sznurka obcinamy niezbyt krótko, powinny zwisać     kilka cm poza koniec kwiatka. Tak wykonanych kwiatków potrzeba 48szt., jeśli dół palemki  skomponujemy z większej części listków to mniej.

kwiatekkwiatek1

Listki.

Paski zielonej krepy nacinamy w paseczki do 1/3 szerokości paska i  końcówkę marszczy, związujemy sznurkiema pocięte paseczki rozkładamy. Potrzeba będzie  przynajmniej 24 listki.

listki

Czubek palemki.

Do jednego z końców kijka przywiązujemy ozdobny pęczek suszu( jeśli takowego nie ma można go zastąpić jakąś inną formą np. kokardą lub nawet sznureczkami zwiniętymi z krepy). Ozdobę przywiązujemy ciasno w miarę równomiernie rozmieszczając ją do okoła kijka.

czubek paleki

Formowanie palemki.

Pod tą ozdobą przywiązujemy  naraz 3 kwiatki równomiernie rozmiesczone dokoła patyka i tak, by końcówka patyka nie wystawała nad kwiatki.

palemka

Teraz  następna warstwa 4 kwiatków  -na tym samym poziomie wiążemy po 2 kwiatki, ponieważ 4 naraz się nie da. W każdej następnej warstwie kwiatki przywiązujemyw tak zw. pustym miejscu między poprzednimi dwoma kwiatkami - kompozycja musi być rozłożona równomiernie i na tyle ściśle, aby nie było widać kijka , lecz aby nie pognieść zbytnio kwiatków.

kwiatki

Po wmontowaniu listków, przycinamy je nożyczkami, aby kompozyja nabrała regularności. Pozostałą długość patyka owijamy paskiem krepy, a końcówkę sklejamy. Ja przyozdabiam palemkę sznureczkami z krepy, nie pogniotą się tak jak atłasowe i zawsze można je inaczej ułożyć. Na zdjęciu poniżej rózne wersje palemek z wielu możliwych

palemki wielkanocne

 

 

 

sobota, 20 lutego 2010, haftka54

Polecane wpisy

  • Mały zajączkowy kursik

    Kilka osób nie tylko blogujących ciekawi jak zrobić sobie takiego zajączka na patyczku, więc postanowiłam wyjaśnić wszytko poprzez krótki kursik, może jeszcze k

  • Choinkowe ozdoby ze słomy

    Podczas Festiwalu Sztuki Rękodzielniczej w dziekanowidzkim Skansenie Etnograficznym koło Gniezna kilka lat temu poznałam artystę, który rzeźbił w słomie. Celowo

  • Moje pisaneczki

    Zbliża się wiosna, a za nią podąża wielkimi krokami Wielkanoc, która podobnie jak Boże Narodzenie naznaczona jest różnymi rodzinnymi radycjami , oraz takimi o z

Komentarze
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2011/02/14 09:56:27
Piękne, podziwiam i zachwycam się. Wyglądają tak efektownie, że postaram się wykonać na tegoroczna Wielkanoc. Pozdrawiam, życzę wielu pomysłyów i radości z tworzenia. Laura .